Profesjonalne czyszczenie dywanów naturalnych, kilimów, naprawa dywanów ręcznie tkanych
Jak dbać o dywan z wiskozy. Cenne porady. Sposoby na odplamianie dywanu z wiskozy. Orient Serwis Pracownia
06 lutego 2024

Jak dbać o dywan z wiskozy w warunkach domowych.

Dywan z Wiskozy: Luksus i Elegancja w Twoim Domu

 

W dzisiejszych czasach, kiedy poszukiwane są wyjątkowe elementy dekoracyjne do wnętrz, dywany wykonane z wiskozy zyskują coraz większą popularność. To szlachetne włókno oferuje luksusowy wygląd i przyjemne w dotyku właściwości, co sprawia, że jest idealnym wyborem dla tych, którzy pragną dodać elegancji i wyrafinowania do swojego domu.

Czym jest wiskoza ?

 

Wiskoza, znana również jako sztuczny jedwab, to wysokowydajna włóknina celulozowa pozyskiwana z naturalnych surowców, takich jak drewno lub rośliny. Proces produkcji obejmuje rozpuszczenie celulozy w chemikaliach, a następnie wypuszczanie jej przez dysze w celu utworzenia cienkich włókien, które są następnie przędzione w nici. 

Typy wiskozy w dywanach:

 

  • Wiskoza Modal: Jest to jeden z najnowszych rodzajów wiskozy, charakteryzujący się wyjątkową miękkością i delikatnością. Wytwarzana jest z wysokowydajnych włókien celulozowych, co sprawia, że ​​jest niezwykle przyjemna w dotyku. Dywany z wiskozy Modal są zazwyczaj bardzo miękkie i luksusowe.

  • Wiskoza Lyocell (Tencel): Wiskoza Lyocell, znana również jako Tencel, to innowacyjny rodzaj wiskozy, który jest bardziej trwały i odporny na zmechanizowanie niż tradycyjna wiskoza. Jest produkowany w sposób bardziej ekologiczny, co sprawia, że jest popularny wśród świadomych ekologicznie konsumentów. Dywany wykonane z wiskozy Lyocell są zazwyczaj wyjątkowo trwałe i łatwe w utrzymaniu.

 

Budowa dywanów z wiskozy:

 

Dywany z wiskozy są często wykonane z mieszanki włókien wiskozy i innych materiałów, takich jak wełna czy bawełna, co nadaje im nie tylko luksusowy wygląd, ale również trwałość i łatwość utrzymania. Dywany zazwyczaj są wykonywane ręcznie na krosnach lub w technologii taftingu oraz maszynowo.

 

Ocena wyboru dywanu z wiskozy:

 

Dywan z wiskozy to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie elegancję i luksus w swoim domu. Dzięki delikatnemu połyskowi i miękkości, idealnie pasuje do salonów, sypialni oraz innych miejsc, gdzie chcemy stworzyć przytulną i stylową atmosferę. Jednak ze względu na swoją delikatność, może nie być najlepszym wyborem dla obszarów o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze czy hol.

Dywany z wiskozy to nie tylko ozdoba, ale również inwestycja w wyjątkowy design i komfort. Ich staranne użytkowanie i regularna pielęgnacja pozwolą cieszyć się nimi przez wiele lat, dodając niepowtarzalny urok każdemu wnętrzu.

 

Jak dbać o dywan z wiskozy w warunkach domowych?

 

- Regularne odkurzanie: Zapobiega to gromadzeniu się kurzu i brudu, co może powodować zmniejszenie połysku i pogorszyć wygląd dywanu.

- Delikatne czyszczenie: W przypadku plam czy zabrudzeń, należy używać łagodnych detergentów i delikatnie czyścić powierzchnię wilgotną szmatką.

- Unikanie ekspozycji na słońce: Wiskoza może być podatna na blaknięcie pod wpływem intensywnego światła słonecznego, dlatego warto unikać bezpośredniego naświetlania dywanu.

 

Od autora:

Powyższe informacje znajdziecie Państwo w internecie. Chciałbym jednak dodać moje spostrzeżenia co do dywanów z wiskozy zwanych sztucznym jedwabiem lub jedwabiem roślinnym.

Dywany z którymi się "spotykam" w mojej pracy pochodzą od różnych producentów dywanów. Nie ulega wątpliwości że dywan z wiskozy jest bardzo efektowny. Posiada połysk, wspaniałe wybarwienie, ideale ułożenie włókna. Dywan jest zimny w dotyku, gęsto tkany, dość ciężki a przez to stabilny.

Dywan z wiskozy pasuje praktycznie do każdego stylu i wnętrza. Patrząc na dywan pod kątem elegancji to najładniejsze dywany są wykonane z wiskozy bananowej. Wiskoza bananowa jest bardzo efektowna, ma wspaniały połysk i bardzo przypomina prawdziwy jedwab.

 

Zalecenia od autora

 

Natomiast co do użyteczności, osobiście nie polecam takich dywanów czy chodników w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Inaczej mówiąc wszędzie gdzie dużo chodzimy lub coś wykonujemy są to miejsca o dużej aktywności. Nie polecam tych dywanów gdzie jest pies lub kot. Nie jest to dobre rozwiązanie jako dywan rodzinny na którym będą się bawić dzieci. Dywan z wiskozy będzie wspaniale się użytkował w miejscu mało eksploatowanym np. duży salon jako ekspozycja lub sypialnia.

Modal i Tencel

Mam na uwadze fakt, że tak piękne dywany wykonane z wiskozy i tak trafią w różne przestrzenie mieszkalne. Polecałbym jednak w takim przypadku zwrócić uwagę na jakość włókna zastosowanego do produkcji dywanu. Dywany wykonane z Modal i Lyocell (Tencel) należą do najbardziej odpornych i wytrzymałych włókien celulozowych. Występuje jeszcze kilka odmian wiskozy o których nie wspominam w tym artykule, bo moim zdanie nie powinno się z nich wytwarzać dywanów.

Co ważne w przypadku gdy dywan z wiskozy zostanie wykorzystany jako chodnik, polecałbym wykonane przez producenta dywany z runem w formie pętelkowej i o niskim stosie. Moim zdaniem jest większa wytrzymałość oraz łatwość późniejszej pielęgnacji dywanu.

Pielęgnacja dywanu z wiskozy na co dzień

 

Teraz kilka słów jak się obchodzić z takim dywanem na co dzień. Informacje które zamieściłem wcześniej w artykule są wystarczające dla każdego dywanu naturalnego. Warto pamiętać o tych kilku prostych zasadach a dywan będzie wspaniale się  prezentował.

Jednak co w przypadku rozlania się płynów czy zaplamienia.

W mojej pracy konserwatora staram się przekazać podstawową wiedzę klientom, którzy zakupili dywan z wiskozy w salonach dywanów, jednak nie otrzymali od sprzedawcy informacji jak dbać o wyrób w domowych warunkach.

Pierwsza sprawa to odkurzaj regularnie dywan sam lub niech to robi robot, w przypadku tych dywanów jest to bardzo ważne. Przez ten zabieg dywan będzie długo czysty i w doskonałej kondycji. 

Coś się rozlało, staraj się jak najszybciej usunąć przyczynę z dywanu.

Najlepiej odsączyć białym ręcznikiem bawełnianym lub ręcznikiem papierowym. Białym nie kolorowym istnieje możliwość zaplamienia. Wiskoza nie znosi zbyt dobrze moczenia oraz tarcia. Najlepiej położyć wspomniany biały ręcznik i delikatnie odcisnąć płyn z dywanu, bez tarcia (ważne). Jeżeli dywan jest nadal wyraźnie mokry proces proszę powtórzyć. W przypadku dużego przemoczenia dywanu również położyć ręcznik od spodu.

Następnie proszę sprawdzić na części suchej dywanu jak układa się włos. Dywan z wiskozy ma charakterystyczny połysk ale jest on bardziej widoczny z jednej strony dywanu. Efekt ten zawdzięczamy między innymi ułożeniu włosa w jednym kierunku na całej powierzchni dywanu.

W przypadku rozlania się płynu i odsączenia go z dywanu w sposób już opisany, proszę za pomocą ręki lub lepiej np. grzebienia delikatnie przeczesać włos zgodnie z kierunkiem jak na całym dywanie. Jest to ważne bo po wyschnięciu dywan będzie jednolity w swojej strukturze.

Dywan z wiskozy wysycha dość powoli szczególnie w warunkach domowych, może to trwać nawet ponad 48 godzin. Jak będzie już suchy, ponownie przeczesać zgodnie z ułożeniem włosa, włókno się ułoży i zrobi się puszyste.

Zaplamienia dywanu z wiskozy.

Na każdym dywanie plama powinna zostać usunięta natychmiast. Zasada działania z zaplamieniem jest taka, że jak wyschnie to trudno się usuwa. 

Jak sobie radzić z plamami na dywanach z wiskozy.

 

Zakładam, że plamy nie są duże, ponieważ usunięcie dużej barwnikowej plamy w warunkach domowych jest bardzo trudne do wykonania. Tak jak pisałem wcześniej, wiskoza nie toleruje moczenia oraz tarcia. Ta czynność spowoduje nieodwracalne uszkodzenie runa. Włókna wiskozy zaczną się plątać oraz tracić sprężystość co doprowadzi do odkształcenia i zmiany połysku w tym konkretnym miejscu. 

Nie polecam też stosowania środków na plamy do dywanów dostępnych w marketach czy sklepach z wykładzinami. Są to odplamiacze o wysokim zasadowym odczynie z dodanym środkiem rozjaśniającym. Odplamiacze tego typu nie nadają się do dywanów naturalnych.

Na małe plamy spożywcze i te trochę większe :) polecam zrobić mieszankę na pół szklanki wody letniej (20 stopni max) dodać 1-2 krople płynu do mycia naczyń oraz dodać pół łyżeczki octu spirytusowego białego. Woda nie może być ciepła bo utrwala plamę oraz niszczy wiskozę.

Jest to bezpieczna receptura domowa, która nie uszkodzi dywanu i nie będzie powodować plam od wody po wyschnięciu.

Jak postępować z plamą. Odplamiacz już mamy, będzie nam potrzebny kawałek ręcznika bawełnianego białego lub jak nie mamy to waciki kosmetyczne bawełniane oraz łyżeczka kuchenna.

Jeżeli plama jest świeża, proszę spróbować zebrać lub lekko zeskrobać łyżeczką większą jej zawartość. Następnie za pomocą ręcznika lub wacika wytamponować pozostałość. Odciskać plamę ( nie trzeć ) w kierunku do środka zabrudzenia tak aby nie powodować rozmazania na większej powierzchni. Jak plama całkowicie się wchłonie to nie potrzeba stosować odplamiacza. Jeżeli jednak plama jest widoczna moczymy wacik lub ręcznik w naszym odplamiaczu, wyciskamy tak aby wacik był tylko wilgotny. Postępujemy podobnie jak dotychczas czyli tamponujemy plamę w kierunku do środka zaplamienia aż wszystko usuniemy z dywanu. Zaczesujemy runo w kierunku jak na całości.

Plama sucha, starsza  postępować podobnie jak z plamą mokrą. Proszę jak najwięcej zeskrobać plamę mechanicznie za pomocą łyżeczki a później to miejsce odkurzyć. Jeżeli plama pozostała, postępujemy podobnie jak z plamą mokrą z tą różnicą że stosujemy więcej odplamiacza na waciku w celu rozpuszczenia pozostałości i łatwiejszego zebrania. Zaczesujemy runo dywanu zgodnie z ułożeniem włosa jak wyschnie ponownie.

Mam nadzieję, że te podstawowe informacje jak dbać o dywany z wiskozy pomogą Państwu w utrzymaniu czystości. Warto dbać o te piękne dzieła sztuki tkackiej. Zwracam uwagę, że pomijanie niektórych procesów jak np. odkurzanie, powoduje że dywan z czasem się przybrudzi i odplamianie takiego dywanu w sposób opisany powyżej może powodować nieestetyczny wygląd całości.

Sposoby domowe nie zastąpią profesjonalnego czy specjalistycznego czyszczenia dywanu z wiskozy. W przypadku dużych plam czy zabrudzeń przez zwierzęta domowe zapraszam do naszej pracowni. Zalecam co 2-3 lata oddanie dywanu do czyszczenia do profesjonalnej pracowni czyszczenia dywanów. Nie mam oczywiście na myśli pralni mechanicznej, gdzie nie powinni przyjąć takiego dywanu do prania lub piorą na odpowiedzialność klienta. Czyszczenie odkurzaczem tzw. karcherem może spowodować przemoczenie dywanu i zniszczenie delikatnego runa.

Dziękuję za uwagę. Proszę zapisać sobie stronę na przyszłość. Jeżeli pomogłem, to się cieszę :). 

Robert Szymkowiak

Orient Serwis Pracownia Poznań 

Profesjonalne czyszczenie dywanów 

mail: orientserwis@gmail.com

tel. 790707007

 

Pomocne usługi naszej Pracowni

Cennik czyszczenie dywanów

Cennik czyszczenie mebli tapicerowanych

Cennik renowacja dywanów

 

pralnia dywanów ręcznie tkanych. pracownia specjalistyczna ręczne czyszczenie kilimów zabytkowych. naprawa dywanów perskich

"Orient Serwis Pracownia" to firma specjalizująca się w czyszczeniu, konserwacji i naprawie ekskluzywnych dywanów oraz mebli. Oferujemy kompleksową opiekę, dbając o najwyższy poziom usług i zadowolenie klientów.

Śledź nas

Orient Serwis Pracownia Facebook
Orient Serwis Pracownia Instagram czyszczenie dywanów, pralnia dywanów naturalnych
Orient Serwis Pracownia  WhatsApp pralnia dywanów naturalnych

Menu

Adres

Morwowa 8,

60-185 Skórzewo

NIP: 779101936

Kontakt

orientserwis@gmail.com

tel. 790707007

Pracownia Orient Serwis 2024